Szukaj na tym blogu

sobota, 11 maja 2013

Zdjęcie w CV. Tak czy nie?


Umieszczać zdjęcie w CV, czy też nie? Zapewne wiele osób zadaje sobie takie pytanie, przy okazji pisania życiorysu zawodowego.  Wysyłanie dokumentów aplikacyjnych ze zdjęciem posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wreszcie życiorys ze zdjęciem może nam pomóc, ale i zaszkodzić, w zdobyciu określonej pracy.

Umiejętność napisania profesjonalnych dokumentów, niezbędnych do aplikowania na dane stanowisko pracy jest umiejętnością bardzo cenną. Dobrze przygotowane CV świadczy o naszym profesjonalizmie, jest przecież naszą wizytówką w oczach osoby zajmującej się rekrutacją.

W dzisiejszym poście chciałbym jednak przede wszystkim wyrazić swoje zdanie na temat umieszczania swojego zdjęcia w CV. Dlaczego mam załączać zdjęcie, kiedy nie aplikuję na stanowisko związane bezpośrednio z obsługą klienta? Takie i wiele innych pytań stawia się przy okazji pisania życiorysu zawodowego.

Przesłane dokumenty aplikacyjne na dane wakujące stanowisko pracy to nasz pierwszy kontakt z rekruterem. Na podstawie otrzymanych materiałów ocenia się, na ile nasza osoba (jako całość) jest zgodna z wymaganiami stanowiska pracy, kultury panującej w organizacji etc.
Dla rekrutera nie liczy się jedynie nasze doświadczenie zawodowe, posiadane przez nas kwalifikacje i przebyte szkolenia – kompetencje twarde. Chce on na podstawie przesłanych materiałów wyrobić sobie pewne zdanie o nas, jako o człowieku, a nie tylko kandydacie, czy też przyszłym pracowniku wykonującym określone zadania.

Oczywiście nie mamy obowiązku dołączać zdjęcia do naszych dokumentów aplikacyjnych. Według mnie warto jednak zdecydować się na ten krok. Pamiętać jednak należy o wyborze odpowiedniego zdjęcia. Materiały aplikacyjne mają opisać nas, jako osobę profesjonalną, odpowiednią do piastowania danego stanowiska pracy. Wybierzmy zdjęcie na którym jesteśmy przede wszystkim… uśmiechnięci. To ważne, ludzie pozytywnie nastawiają się do osób uśmiechniętych.

Dobór zdjęcia może bardzo dużo powiedzieć o człowieku. Podobnie jak jego ubiór. Zatem na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze zdjęcia?

1. Najlepiej, kiedy wybrane przez nas zdjęcie zrobione jest na neutralnym tle. Polecam jasne, spokojne kolory. Pewnym rozwiązaniem, stosowanym przy projektach rekrutacyjnych na stanowiska wyższego szczebla, jest pozowanie na tle okna, we własnym gabinecie etc.

2. Zadbajmy o stonowany ubiór na zdjęciu. Dobrze świadczy o nas elegancka koszula, w przypadku mężczyzn – krawat. Zdjęcie z wakacji, w krótkich spodenkach i okularach przeciwsłonecznych, niekoniecznie będzie dobrze wyglądało w CV.

3. Pewnym odstępstwem od normy są rekrutacje przeprowadzane w branży reklamowej, marketingowej. Często bowiem od kandydatów oczekuję się kreatywności, którą można wstępnie ocenić po przesłanych dokumentach. Jednak i w tym przypadku wszystko zależy tak naprawdę od poziomu wakatu, w hierarchii organizacji.

Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego właściwego zdjęcia, wtedy pozostawiamy CV bez niego. Niewłaściwa fotografia – dołączona na siłę – może  wyrządzić więcej szkody, niż jej brak.

Podsumowując. Na pytanie, czy warto dołączać zdjęcie do swojego CV, odpowiadam tak. Wzbogacamy w ten sposób dokumenty aplikacyjne. Jednocześnie podkreślam, iż nikt nie może nas zmusić do zrobienia tego. Jest to nasz wolny wybór. Wszak najbardziej liczą się i tak nasze kompetencje zawodowe. Zdjęcie jest tylko dodatkiem i niezwykle rzadko wygrywa z posiadanymi kwalifikacjami.


7 komentarzy:

 1. Zgadzam się, zdjęcie jeśli już to dobre. Moim zdaniem warto zainwestować kilkaset złotych z sesję zdjęciową, dzięki której wypiękniejemy:) a przede wszystkim będziemy dobrze oświetleni, a rozdzielczość nie będzie problemem. Wszelkie zdjęcia "z ręki" nie nadają się do CV. W trakcie rekrutacji na stanowisko dyrektora przez "rozmazane zdjęcie" uprzedziłem się do kandydata, jednakże otrzymał pracę - był najlepszym kandydatem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak od osób piastujących stanowiska kierownicze wymaga się profesjonalizmu z każdej strony, dotyczy to również dokumentów aplikacyjnych. Słusznie jednak zauważyłeś że wiedza i doświadczenie były kluczowe w procesie rekrutacji.

   Usuń
 2. To prawda, fotografia to słaby punkt wielu kandydatów - wiele razy spotkałam się z załączaniem zdjęcia z wakacji (panowie, uwierzcie, że kawałek naszej odsłoniętej klaty na plaży - nie robi na rekruterach wrażenia). Panie zaś lubią poszaleć z fotkami robionymi w zaciszu własnej łazienki czy też pokoju(naprawdę, tło w postaci zabałaganionej meblościanki czy też toalety - nie dodają wiarygodności). Podsumowując - zdjęcie ma znaczenie i zgadzam się z podsumowaniem, że lepiej nie dawać żadnego zdjęcia - niż takie, które obniży naszą wiarygodność.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma takiej konieczności, CV napisane dobrze merytorycznie może spokojnie obejść się bez zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet najlepsze zdjęcie nie zdziała cudów i nie zachwyci potencjalnego pracodawcy jeśli dołączone zostanie do niechlujnie napisanego CV. Warto poświęcić więc swój czas i energię na przygotowanie profesjonalnego życiorysu.
  http://praca.jobkralle.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że zawsze warto wysyłać CV ze zdjęciem.

  OdpowiedzUsuń
 6. CV bez zdjęcia, to mniejsze szanse na kolejny etap rekrutacji, w PL jest przyjęte że dodajemy foto.

  OdpowiedzUsuń