Szukaj na tym blogu

piątek, 17 października 2014

Nowe narzędzie: Parser CV

Nie ukrywam, że lubię połączenie IT z HR. Cieszy mnie rozwój branży zarządzania zasobami ludzkimi poprzez nowoczesne technologie informatyczne. W ten sposób praca w human resources staje się efektywniejsza, ciekawsza, bardziej urozmaicona. Również branża IT okraszona nutą HR może funkcjonować lepiej.

W ramach dzisiejszego wpisu chciałbym przedstawić narzędzie, które wzbudziło moją ciekawość, które może być interesujące z punktu widzenia przyspieszenia pracy rekruterów.

Kto pracował lub pracuje jako rekruter, ten spotkał się z szeroko pojętą administracją bazy kandydatów. Napływające dokumenty aplikacyjne wymagają nie tylko ich weryfikacji pod kątem merytorycznym, ale również umieszczenia ich w bazie, chociażby celem ich archiwizacji. Przepisanie kilkunastu lub kilkudziesięciu CV dziennie jest zadaniem żmudny, czasochłonnym, czy też po prostu nudnym. Ostatnio otrzymałem jednak do przetestowania narzędzie, które może być pewnym panaceum na przepisywanie wspomnianych danych z dokumentów do bazy kandydatów. Tym narzędziem jest parser CV, który dostępny jest na stronie https://pozyskajdane.pl/ Autorem narzędzia jest firma zajmująca się doradztwem personalnym, rekrutacją pracowników; więc pewnie potrzeba jest matką wynalazków. Jednak do rzeczy; w tym miejscu warto opisać, czym jest wspomniany przeze mnie parser.

W dużym skrócie, to narzędzie, które automatycznie dodaje informacje zawarte w CV do istniejącej bazy kandydatów. Parser rozpoznaje treść zawartą w dokumencie i na ich podstawie tworzy nowy rekord w istniejącej bazie kandydatów. Narzędzie dopasowuje rozpoznane dane do właściwych pól w bazie; na zasadzie: imię – imię, numer telefonu – numer telefonu. Z punktu widzenia rekrutera, który musi te wszystkie informacje wprowadzić ręcznie, to duża oszczędność czasu. Twórcy oprogramowania twierdzą, że parser swobodnie integruje się z zewnętrznym oprogramowanie przeznaczonym do obsługi działów human resources. Służy do tego zastosowany interfejs API.

Muszę przyznać, że nie testowałem samego mechanizmu integracji, czy też przesyłania danych. Bardziej skupiłem się na sprawdzeniu samego parsowania informacji i jakości tego mechanizmu. To akurat można sprawdzić z poziomu samej strony internetowej, https://pozyskajdane.pl/demo. Zadanie nie jest trudne, a w prosty sposób można sprawdzić działanie parsera.


Osobiście uważam, że testowany parser identyfikuje informacje, nie jest to jednak identyfikacja do końca poprawna. Tego typu narzędzia są stosunkowo nowe na polskim rynku i z tego powodu popełniają błędy wieku dziecięcego. Idea samego narzędzia jest jednak słuszna. Od kilku lat w firmach wprowadza się systemy zarządzania bazą kandydatów. To proces słuszny i bardzo potrzebny. Wpływa na wzrost efektywności i pozwala na zarządzanie jednocześnie wieloma projektami rekrutacyjnymi. Bazy kandydatów wprowadziły również rygor wprowadzania informacji zawartych w napływających dokumentach aplikacyjnych do systemu; w wyniku czego pracownicy HR muszą poświęcać swój czas na administrację, a nie na rzeczywistą rekrutację kandydatów – zatem globalna efektywność spada. Narzędziem, które może pomóc w redukcji zbędnej administracji, może być właśnie parser CV. Zachęcam do testowania i dzielenia się opiniami. Im ich będzie więcej, tym narzędzie doskonalsze.

10 komentarzy:

 1. Ciekawe narzędzie - nie miałem z nim do czynienia, jednak chętnie przetestuję. Od siebie mogę podać kolejne interesujące i myślę przydatne narzędzie, zarówno dla pracodawców jak i poszukujących pracy, mianowicie http://hrwizard.eu .To platforma, na której poszukujący wypełniają testy na dane stanowiska i w ten sposób rekrutowane są najodpowiedniejsze osoby.

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Karolu,
  Mam nadzieję, że testy się udały.
  Podzieli się Pan z nami wrażaniemi?

  OdpowiedzUsuń
 3. HR i IT to zdecydowanie połączenie przyjemnego z pożytecznym. A Parser CV to profesjonalne podejście do tematu, znacznie ułatwi pracę rekruterom ale i samym aplikującym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujący wpis. Faktycznie, branża HR w połączeniu z IT moze działać efektywniej - przy doborze odpowiednich narzędzi. Również jestem ciekaw jak wypadły testy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Innym ciekawym narzędziem jest portal e-kandydat. Działa na podobnych zasadach, jednak oprócz archiwizacji i katalogowania CV daje możliwość wstępnej weryfikacji umiejętności poprzez udostępnienie testu opracowanego przez firmę. Po za tym oczywiście zgadzam się z autorem, świetnie, że branża IT współpracuje z HR-em. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Omawiając zagadnienie HR warto zwrócić uwagę na możliwości badania zaangażowania pracowników oraz ich satysfakcji. Poznanie tego typu informacji może znacząco wpłynąć na rozwój firmy.

  OdpowiedzUsuń
 7. No to znacznie przyśpieszy czas duplikowania danych do baz... na pewno wykorzystam u siebie.
  Jeśli interesujesz się biznesem zapraszam na mojego bloga, tworzonego z myślą o osobach chcących założyć własny biznes oraz tych, którzy biznes już prowadzą i chcą się dowiedzieć interesujących rzeczy.
  http://przepis-na-biznes.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 8. No super wpis. Dużo szczegółów i na prawdę fajne zdjęcia. Cały blog jest świetny i nie szkoda poświęcać na niego czasu. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesujący blog i ciekawy wpis. Branża HR jest jest bardzo niedocenianą częścią wielu firm. A jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia to nie jesteśmy w stanie zebrać grupy ludzi, którzy będą pracować zgodnie z polityka firmy. Przede wszystkim trzeba sprawdźić ich umiejętności i odpowiednio je dopasować do reszty grupy

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dziękuję za wiele przydatnych informacji. Aktualnie planujemy wdrożenie systemu do zarządzania kadrami i szukamy jakiejś oferty, która zagwarantuje wybór najlepszego systemu pod nasze wymagania. Czy miał ktoś z Państwa może do czynienia z grupą SID - www ? Każda informacja będzie dla nas bardzo pomocna. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń